Recenze

Vojáci druhé kategorie aneb Neříkejte jim černí baroni

Redakce (05.10.2010)
Vojáci druhé kategorie aneb Neříkejte jim černí baroni Vojáci druhé kategorie aneb Neříkejte jim černí baroni

Osudy "nepřátel režimu" v pomocných technických praporech (PTP) takzvaných "pétépáků", líčí kniha historika Jiřího Bílka Vojáci druhé kategorie. Vydal ji Knižní klub, který je součástí Euromedia Group, k letošnímu 60. výročí založení prvních PTP.

Autor vychází z archivních pramenů, korespondence vojáků a hlavně z jejich bohatých vzpomínek, v nichž čtenářům sdělují, kdo to vojáci druhé kategorie skutečně byli.

Veřejnost totiž nejčastěji ví o existenci PTP z humoristické knihy Miloslava Švandrlíka (1932 až 2009) Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky, která má i filmovou podobu. Ta je ale podle "pétépáků" skutečnosti, která byla tvrdá a nelítostná, na hony vzdálená. Nemají také rádi, když se jim říká "černí baroni".

Fyzická práce v tvrdých podmínkách navíc s vojenským výcvikem a ideologickým působením a různými formami ponižování měla tyto vojáky zdeptat a "převychovat" v duchu potřeb komunistického režimu.

V praporech PTP končili vysokoškolští studenti, kteří nesouhlasili s komunismem, i jejich profesoři, zemědělci, kteří nechtěli vstupovat do jednotných zemědělských družstev či příslušníci šlechty. Sloužil v nich, nebo spíše na nucené práci v dolech byl i hrabě Zdeněk Sternberg, potomek starobylého českého šlechtického roku, jehož kořeny sahají až k Přemyslovcům. Stačilo ale jen znelíbit se "soudruhům" ve svém bydlišti.

Jeden z nováčků vzpomíná na projev velitele posádky PTP ve Svaté Dobrotivé k nováčkům: "Vy lůzo, vy dobytku, vy synkové venkovskejch zbohatlíků, vy nepřátelé pracujícího lidu, vy Hitlerovy semínka, co tak na mě čumíte? Já vám povím, co jste! Jste americký mozky a žerete ruskej chleba! Ale to skončí! Tady se naučíte makat! Já už z vás udělám slušný lidi! A když ne, tak vašima lebkama vydláždím tuhle silnici!"

Příběhy bývalých pétépáků, stovky dobových archivních dokumentů, vesměs poprvé publikovaných fotografií z osobního majetku "pétépaků" a další dokumentace ukazuje, kdo tito lidé doopravdy byli a jaká byla doba, která jim připravila takový osud. Součástí knihy jsou i životopisy těch, kdo měli na vzniku PTP hlavní podíl.

ČTK, 30. 9. 2010