Rozhovory

VŽDYCKY SI TEN PŘÍBĚH CHTĚL PŘEČÍST, NAKONEC HO NAPSAL SÁM

Redakce (01.07.2016)
VŽDYCKY SI TEN PŘÍBĚH CHTĚL PŘEČÍST, NAKONEC HO NAPSAL SÁM VŽDYCKY SI TEN PŘÍBĚH CHTĚL PŘEČÍST, NAKONEC HO NAPSAL SÁM

Možná jste tu knížku v knihkupectví viděli, ale snadno jste ji přehlédli. Nemá zářivě barevnou obálku. Není na ní žádná pečeť, placka, chvála kritiků ani přirovnání k jinému titulu. Propast času přesto upoutala pozornost českých fanoušků sci-fi. Fantasy web Sarden ji označil za „nejlepší knihu minulého roku“, časopis Pevnost ji ohodnotil 90 procenty, na Databázi knih se těší nadšeným ohlasům čtenářů.

V redakci nás navštívil autor Propasti času Roman Bureš a my si samozřejmě nemohli nechat ujít příležitost tohoto tichého, ale velice originálního autora vyzpovídat.

Vaše kniha Propast času si pohrává s myšlenkou, že došlo k trhlinám v časoprostoru. Zajímáte se o fyziku, nebo ji berete jen jako způsob, jak představit originální zápletku?

Je to čistě kvůli zápletce. Já o fyzice vůbec nic nevím (smích). Vždycky mě fascinovalo, jak by to asi dopadlo, kdyby se střetly odlišné kultury z různých epoch, vždy jsem si něco podobného chtěl přečíst, a nakonec jsem si to musel napsat sám…

V Propasti času se setkávají římští legionáři, středověcí vojáci i německý wehrmacht. Jste fanoušek české historie?

Jsem spíš fanoušek historie obecně. Ale mám vyrešeršované, že římští vojáci na našem území ve druhém století našeho letopočtu skutečně byli. Tedy ne přímo v Českých Budějovicích, ale byli kousek od místa, kde měly v budoucnu stát. Všechny postavy, které se v knize objevily, byly místopisně správně. Nic jsem si nevymýšlel, všechno do sebe muselo pasovat.

Na co se můžeme těšit v pokračování Propasti času, které nese podtitul Císařovna, a vyjde v Knižním klubu na podzim?

Toňa vládne starověkému Římu, má ale dva problémy. Pokouší se našroubovat moderní morálku na starověkou společnost, což se nelíbí hlavně elitě – proč by se měli zbavovat otroků, že ano… A má opozici i zvenku – zlý islamistický chalífát, Toskánsko 18. století, které je pod vládou církve… Rozhodně se nebude nudit… (smích)

Na Databázi knih má Propast času 90 procent, což je velice pozitivní hodnocení čtenářů. Jste s fanoušky v kontaktu? Píší vám, případně oslovujete je vy například přes Facebook nebo jiné sociální sítě?

S fanoušky jsem v kontaktu. Když mi někdo napíše mail nebo vzkaz na můj web, tak pokaždé všem odpovídám. Sleduju zpětnou vazbu a jsem z toho hodnocení moc nadšený. Jsem rád, že Knižní klub vydá i pokračování.

Máte další plány? Třeba třetí díl?

Ano, třetí díl bych napsal moc rád. Mám vymyšlenou strukturu a závěr, jak se celá trilogie uzavře, teď mi zbývá jenom vymyslet, jak se k tomu závěru propracovat. Rád bych začal psát už příští týden.

Jaké knihy rád čtete ve volném čase?

Čtu především Stephena Kinga, to je pro mě autor číslo jedna. A mám načteno hodně historických knih – o antice především, Steven Pressfield je v tomhle skvělý. Jinak sleduju třeba Hru o trůny, tam je opravdu všechno, autor si s tím výborně pohrál. Žánr fantasy autorovi obecně dává nekonečné množství příležitostí!

Rozhovor s Romanem Burešem vedl Radek Blažek