Akce

Zprávy ze křtu: Moderní fotr uvažuje nad kuchařkou

Redakce (05.11.2015)
Zprávy ze křtu: Moderní fotr uvažuje nad kuchařkou Zprávy ze křtu: Moderní fotr uvažuje nad kuchařkou

„Vidím, že už se usmíváte, ještě jsme ani nezačali,“ poznamenala moderátorka při pohledu do publika, než otevřela posezení s oblíbeným autorem a otcem jednoho nezkrotného dítěte, Danielem Landsmanem. A měla pravdu. Mnohým z nás už tančil úsměv na rtech.

A dosud vždycky vyčerpaný a spíše odevzdaně působící otec Landsman byl neobvykle čilý. Co tuto šťastnou změnu způsobilo? Pokud sledujete jeho blog, pak už to nějakou chvíli jistě víte – malý Čeněk šel do školky. Svítá na lepší časy.

„Nemám pod kontrolou nic,“ přiznal ochotně. Co se týče výchovných metod a případných úspěchů s nimi, všechno zůstalo po starém. „Ale dítě přežilo a teď už se o něj bude starat stát.“

Do Paláce knih se na tuto malou kulturní událost přišel podívat i herec a dabér Filip Švarc, jehož hlas si možná pamatujete z některého z kultovních filmů Madagaskar, kde propůjčil hlas zebře jménem Marty. S nápadem pozvat ho přišel Dominik Landsman – požádal ho, zda by nepřečetl ukázku.

A byl to skutečně skvělý nápad. Filip se úkolu zhostil dokonale profesionálně a s velkým vtipem, takže při poslechu kapitoly Neštovicová párty se nakonec smál i autor.

Pak pochopitelně musela padnout ta otázka – co dál? Ještě jedno dítě? Někdo naznačil, že ze závěru druhého dílu Deníčku moderního fotra měl ten dojem – že se chystá další potomek.

„Proboha ne!“ zvolal autor a pak po chvilce přemýšlení názor poupravil. „Nebo možná pokud neseženu práci, tak si budu dělat děti, abych měl o čem psát.“ A nějaké jiné možnosti? „Zjistil jsem, že velký prachy jsou v kuchařkách. Jsou tady profíci a jsou tady laikové, asi bych vymyslel něco uprostřed. V každém případě vařit neumím a napíšu to samozřejmě pro peníze.“

Pak přišla otázka, která ho skutečně přivedla do rozpaků. Dovedete si to představit? Přitom šlo jen o to – co by dělal, kdyby měl volný čas.

„To už jsem neměl sto let,“ odpověděl po chvíli. A po další chvíli zamyšlení dodal: „Asi bych si šel koupit kabelku.“

Ano, ženská společnost, které má pan Landsman na dětských hřištích víc než dost, na něj začíná mít zřejmý vliv!

Nakonec se samozřejmě křtilo. A my také přejeme knížce, ať se jí mezi čtenáři daří, a autorovi, ať mu vydrží vtip i nervy, aby pro nás třeba už příští rok mohl vykouzlit další malé literární překvapení.

* * *