Rozhovory

ZUZKA LIGHT: „Sladkosti si dám, ale musím si je zasloužit!“

Redakce (25.05.2016)
ZUZKA LIGHT: „Sladkosti si dám, ale musím si je zasloužit!“ ZUZKA LIGHT: „Sladkosti si dám, ale musím si je zasloužit!“

První věc, která vás na Zuzce Light zaujme, je, že vůbec neodpovídá svému jménu. Není „light“, čili lehká. Nechápejte mě špatně, tahle blonďatá Čechoameričanka je asi nejštíhlejší žena, kterou jsem v poslední době viděl, zároveň se ale člověk nebojí, že by ji odnesl nejmenší poryv vánku. Zuzka Light je totiž samý sval a vypadá, že se o sebe umí postarat.

Krásná fitness trenérka, podle jejíchž videí cvičí celý svět, je tak jakýsi protipól štíhlých modelek, které jsou jen kost a kůže. Zuzka je zdravě štíhlá, její pleť září. A její zářivý úsměv vás přesvědčí, že kniha Fit za 15 minut denně je něco, co prostě nesmí na vašem nočním stolku chybět. Čtvrt hodiny denně si totiž dokáže vyhradit opravdu každý…

Co jste měla dnes k snídani?

Tři vejce do skla a caffé latte. Doma v Americe si někdy upeču nízkokalorický koláč, tak ho pak jím postupně k snídani celý týden.

To vám vydrží?

No jasně, rozdělím si ho na šest dílů. Kdyby to člověk snědl na posezení, tak to postrádá smysl nízkokalorického koláče (smích).

Máte nějaké „guilty pleasure“ jídlo, kterého se odmítáte vzdát?

Ne. Umím se vzdát čehokoliv, co vím, co není zdravé. Ale myslím, že si neodpírám. Pizzu nebo třeba zmrzlinu si dám vždycky po cvičení, tam vzniká dvě až tři hodiny okno, kdy si můžu dát, na co mám chuť. Cvičením si to zasloužím.

Hodně se v poslední době mluví o tom, že některé fitness programy jsou nezdravé pro klouby – hlavně pro kolena. Jak je na tom vaše cvičení?

Není šetrný. Moje cvičení je pro lidi, kteří mají zdravý klouby, ale je to zároveň i prevence. Když začnete intenzivně cvičit dřív, než se vám klouby poškodí, tak se vám klouby i kosti zpevní. Pokud má někdo problémy s klouby, nejdřív je potřeba zapracovat na postavě. Já jsem si udělala kurz na posturální terapii, kdy si člověk skrze cviky může klouby dát dohromady do původní pozice a do původního stavu tak, jak by měly být.

Takže klouby můžete vytrénovat jako svaly?

V podstatě ano. Kosti, klouby a svaly proti sobě působí, takže když správně cvičíte, klouby si na to zvyknou a napínají se tak, jak mají. Doufám, že jsem to vysvětlila aspoň trochu srozumitelně… (smích). Jde o to, že když se člověk nehýbe nebo pořád jenom sedí, může v těle dojít k nerovnováze a svaly začnou působit jenom na jednu stranu svalu. Takhle vznikají třeba bolesti zad.

Co si myslíte o lehčím cvičení typu tai-chi nebo jóga?

Tai-chi nebo jóga jsou určitě šetrnější na klouby, bohužel to ale není cvičení, kterému byste mohli věnovat jen 15 minut denně. Tomu musíte věnovat mnohem víc času, pokud chcete zhubnout.

Cvičíte každý den, nebo si někdy dáváte volno?

Každý den. Stane se málokdy, že bych si vůbec nezacvičila. I když naprosto nestíhám nebo jsem na cestách, aspoň pět minut si najdu.

A cvičíte spíš ráno, nebo odpoledne?

Podle toho, jak mám čas. Někdy ráno, někdy odpoledne.

Překvapilo mě, že jsou ve vaší knize i recepty. Ty jste vymyslela sama?

Myslím, že moje cvičení a zdravé stravování jdou moc dobře dohromady. Většinu těch receptů jsem někde našla a upravila jsem si je podle sebe. Hlavně aby byly nízkosacharidové. Zařadila jsem tam i svoje oblíbená jídla pro inspiraci.

Co si myslíte o paleo dietě? Není to moc extrémní způsob stravování?

Paleo dieta si myslím, že je hodně blízko tomu, jak se stravuju já. Myslím ale, že moje dieta je vyváženější. Nejsem moc na extrémy. Jak jsem říkala, občas si sacharidy dám. Já si ty svoje sacharidy zasloužím. Když víte, že to spálíte, nemusíte se tolik trápit s tím, že si jednou za týden dáte pizzu.

Máte hodně fanoušků z České republiky. Jsou věrnější než vaši fanoušci z USA nebo jiných zemí?

Nevím, jestli jsou věrnější, ale rozhodně si jich všímám víc. Častěji s nimi na sociálních sítích komunikuju. Jsem totiž moc ráda, když můžu odpovědět v češtině.

Před pár dny jste měla v Praze dvě lekce cvičení. Jaké to bylo?

Cvičili jsme těch mých patnáct minut a pak jsme si povídali o zásadách zdravého pohybu, stravování a o mojí knize. Potěšilo mě, že tam byli i dva kluci, šlo jim to velice dobře! Moje cvičení není jenom pro ženy. Cvičit se mnou může každý, kdo to zvládne (smích).

Rozhovor se Zuzkou Light vedl Radek Blažek