Čtenářské recenze

11.10.2010

Arthur Golden - Gejša

Román Gejša od Arthura Goldena, je jedna z mých nejoblíbenějších knížek. Z anglického originálu Memoirs of a Geisha, z roku 1997 ho do češtiny přeložila Zdeňka Marečková. Kniha získala velký mezinárodní ohlas, u nás byl vydán již podruhé.

11.10.2010

Katie Price - Čekání na lásku

Katie Price (známější pod svým pseudonymem Jordan). Pro někoho skandální hvězda s mega poprsím, pro mě zajímavá autorka a obdivuhodná matka-celebrita, která se skvěle stará o svého nemocného syna. Katie píše pro děti i dospělé. U nás vyšly pouze její dvě knihy: Angel a Crystal. Obě dvě knihy jsem přečetla prakticky naráz, jsou (z malé části) autobiografické. Vypráví příběhy dívek, které se prosadily ve světě celebrit a ve svých profesích (Angel je modelka, Crystal je zpěvačka) patří mezi špičku. Svou cestu ke slávě ovšem neměly jednoduchou. Díky tomu, že autorka důvěrně zná svět velkých celebrit (sama je jednou z nich), dokáže velice podrobně a detailně popsat jak to ve ,,velkém světě“ vlastně chodí.

Elfriede Jelineková - Milovnice
11.10.2010

Elfriede Jelineková - Milovnice

Tímto románem na sebe roku 1975 Elfriede Jelineková upoutala pozornost literární kritiky. Kniha je milostným románem, který boří mýty o idylickém životě rakouského venkova a který se velmi skepticky vyjadřuje o rodinných poměrech své doby. Pod perem autorky se pojmy jako budoucnost, láska a vztahy jakoby bortí.

11.10.2010

Boris Starling - Mesiáš

Kniha pyšnící se titulem „nejlepší thriller od Mlčení jehňátek“ nenosí toto označení nadarmo. Byla napsána někým, kdo má obrovský dar strhnout dějem tak, že čtenář nebude chtít rozečtenou knihu na delší dobu opustit.

11.10.2010

Bohumil Říha - Honzíkova cesta

Kniha Honzíkova cesta je jednou z mála knih, které si snad pamatuje nejen každé dítě školou povinné, ale i maminky a tatínkové, strýčkové a tetičky, či babičky a dědečkové, kteří se rádi vrací při čtení do světa vesnického příběhu.

11.10.2010

Dirie Waris, Millerová Cathleen - Květ pouště - Podivuhodné putování somálské kočovnice

Příběh chudé somálské dívky, která se vzepře tomu, co ji osud naservíroval, uteče do Evropy a po těžce zkoušených chvílích se stane světoznámou modelkou. Tuctový příběh, mohl by si mnohý z vás myslet, ale existuje zde ještě jedna skutečnost, která dává tomuto příběhu glanc – ten příběh se totiž opravdu stal a tato kniha o něm vypráví bez všech příkras.

11.10.2010

Nura Abdi - Slzy v písku

Titul této knihy jsem poprvé viděla v seznamu doporučené četby k přednáškám gender history. Přečetla jsem ji takřka přes noc a dá se říci, že právě ona zapříčinila můj hlubší zájem o muslimské ženy, ale i o islám obecně.

11.10.2010

Josef Lada - Kronika mého života

Životopis Josefa Lady jsem dostala k Vánocům, a protože je to kniha dosti obsáhlá a tlustá, odkládala jsem její přečtení asi dva roky. Už během přečtení prvních stránek jsem ale byla moc ráda, že jsem se do jejího „přelouskání“ nakonec pustila.

11.10.2010

Graham Swift - Zítřek

K přečtení této knihy mě dovedly internetové stránky, na kterých byl seznam tisíce knih, které si za život rozhodně musím přečíst. Obsah na přebalu knihy zněl lákavě, a tak jsem se do ní pustila.

08.10.2010

Iva Pekárková - Láska v Londýně

Lehce o tématech nelehkých, nadsázka, humor a především čtivost, to jsou atributy knížek Ivy Pekárkové. Tematicky i formálně se autorka drží svého stylu i v jedné ze svých nejnovějších knih Láska v Londýně. Názvem i obsahem příběhů navazuje na o dva roky starší výbor Láska v New Yorku.