Recenze

Sobí mafie
09.09.2020

Recenze: Mikko-Pekka Heikkinnen - Sobí mafie

Když se řekne „mafie“, severní Finsko přijde na mysl jen málokomu. V laponské pustině na čtvereční kilometr připadají necelí dva obyvatelé, půl roku tu panuje drsná polární noc, za které je lepší nevycházet, a většina místních obyvatel se živí chovatelstvím sobů. A přesto se i tady najde organizace protřelých darebáků, řádně prorostlých do státní infrastruktury, která místním chovatelům nutí nabídky, jenž nelze odmítnout...

Berserk
03.08.2020

Recenze: Kentaró Miura - Berserk

Temnota, zmar, šílenství, sto let trvající válka a uprostřed toho všeho drsný bijec na cestě za pomstou. Legendární dark fantasy manga od Kentara Miury se konečně dočkala vydání v češtině.

Fáma
15.06.2020

Recenze: Lesley Kara - Fáma

České přísloví praví, že řeči se vedou a voda teče. Ale co když má jeden bezvýznamný drb sílu převrátit celý váš život naruby?

Za sklem
14.10.2019

Recenze: Sajaka Murata - Za sklem

Japonská angličtina je pro Američany zdrojem neutuchajícího veselí. Pokémon jsou Pocket monsters, Makudonarudo je McDonalds, Dizunirando je Disneyland a konbini... konbini je japonský název pro convenience store, neboli večerku. A věřte, že ač v životě mnoha Japonců hraje důležitou roli, jen u málokoho jde o tak zásadní úlohu jako u hrdinky knihy Za sklem.

Hlava světa
30.09.2019

Recenze: Rebecca Gablé - Hlava světa

Tlustý historický román zalidněný stovkami skutečných osobností, odehrávající se v dobách tak vzdálených, že připomíná spíše prastarou kroniku. Není to Follett, Waltari ani Vondruška – a čte se to výborně. Snad neprozradíme příliš, když zmíníme, že vedlejší roli hraje v Hlavě světa také svatý Václav...

Zvonokosy
24.09.2019

Recenze - Zvonokosy

Ve Zvonokosech, poklidné vesnici na francouzském venkově, to poslední týdny jen vře. Sousedské neshody dostoupily takové úrovně, že místní samospráva musela nasadit vojsko. A přitom ta mela začala poměrně nevinně - instalací prvního obecního veřejného záchodku.

Probudím se na Šibuji
13.05.2019

Recenze: Anna Cima - Probudím se na Šibuji

Tokijská čtvrť Šibuja je místo, kde se setkávají lidé a přízraky, stejně jako pradávná minulost a žhavá současnost. Není potom divu, že si tu rukama potřásá mladá česká studentka japanologie, její o sedm let mladší položivá verze, která tu tak nějak uvízla při její první návštěvě, a okolo obou vtělení hlavní hrdinky krouží duch zapomenutého, dávno mrtvého japonského spisovatele... Že to zní nečitelně? Kdepak, Probudím se na Šibuji je možná nejjistější český literární debut posledních let.

Olga
03.04.2019

Recenze: Bernhard Schlink - Olga

„Má vysněná sibiřská postavo, můj drahý sne i noční můro, můj bláznivý, zbloudilý, umrzlý, padlý muži (…), moje naděje navzdory veškerému rozumu, můj milovaný, nemůžu, nechci tě pustit. Zůstaň můj, jako já zůstávám…“

Doupě
25.03.2019

Recenze: Jakuba Katalpa - Doupě

Důchodkyně Květa se po smrti nemocného manžela nemá o koho starat a připadá si neužitečná. Stará Vietnamka Anh vypomáhá dceři ve večerce a potýká se s jazykovou, kulturní a generační bariérou. Američanka japonského původu Akiko umírá na rakovinu a její racionálně založený manžel zjišťuje, že u téhle krize exaktní přístup nepomůže. Životy všech tří spojuje jediné ohnisko - Praha.

Dědina
08.03.2019

Recenze: Petra Dvořáková - Dědina

Malá vesnice, malí lidé a jejich malé hříchy. Dekonstrukce idealizovaného venkovského života je pro spisovatele oblíbeným tématem, především proto, že jednostranná kritika je na řemeslné zvládnutí poměrně snadná. Vžít se do zdánlivě všedních životů obyvatel vsi a podat je bez příkras, ale i bez přezíravého pohrdání, to už je těžší – a Petra Dvořáková to v Dědině zvládá bravurně.