Recenze

14.04.2015

Pobuřoval špinavý kapesník i záchod. Je tu román, který Británie zakazovala

V češtině vychází kontroverzní Černá kniha Lawrence Durrella, pilíř moderní literatury.

14.04.2015

Krok od dokonalosti

Knihy finsko-estonské autorky vycházejí v češtině na přeskáčku, takže tuzemský čtenář může mít dojem, že výsadním polem Sofi Oksanen je všeobecně oblíbený žánr „lidské osudy na pozadí velkých dějin“, jimiž je v jejím případě dominance Sovětského svazu. Což není celá pravda: novela Baby Jane, kterou máme nyní k dispozici, vyšla původně v roce 2005, tedy mezi oběma již do češtiny přeloženými romány Stalinovy krávy a Očista. A na rozdíl od nich s velkými dějinami – v Evropě rozuměj zpravidla čímkoli po roce 1938 – nijak nesouvisí. Je to navýsost psychologické dílo.

13.04.2015

Příběh ideální ženy druhého prezidenta

Kolega Petr Zídek, redaktor LN, se v závěru své nové knihy svěří, že Hanu Benešovou, o níž ta kniha je, zná po třech letech práce na ní lépe než svou vlastní ženu. To člověka až zarazí, ale jako čtenář to ocení.

Hurá na výlet! Co zkusit lanovku?
09.04.2015

Hurá na výlet! Co zkusit lanovku?

Na dvou místech se můžete v naší republice šplhat lanovkou pozemní, čtyřikrát se můžete vznášet ve vzduchu kabinkovou lanovkou, najdete zde stejný počet velkých kabinových lanovek a ostatní jízdy obstarávají sedačkové lanovky. Věděli jste to?

Nejkrásnější poprvé, nejkrásnější naposled
08.04.2015

Nejkrásnější poprvé, nejkrásnější naposled

Zamilovat se do toho nepravého, na to jsou mnozí z nás odborníci. Jednak to známe z našich oblíbených romantických příběhů (obvykle se šťastným koncem), jednak jsme si to někteří vyzkoušeli na vlastní kůži (a to už třeba tak dobře neskončilo).

Jedno velké divadlo. Hlavní role: Šmejdi
25.03.2015

Jedno velké divadlo. Hlavní role: Šmejdi

„Zadrrrrrrrrrrrrrrrrrrrž!“

Zbytečný ruský génius
23.03.2015

Zbytečný ruský génius

Lazar Josifovič Lindt je člověk, který nikam nepatří. Narodí se v roce 1900, v době největší slávy carského Ruska. Když mu je sedmnáct, vypukne bolševická revoluce a on cítí, že pro lidi jako on v novém světě není místo. Lindt je totiž přemýšlivý vědec, který před zbrklými činy revolucionářů dává přednost dlouhému hloubání.

Nevzdám to. Najdu tě. Slibuju.
11.03.2015

Nevzdám to. Najdu tě. Slibuju.

Bylo to náhodné setkání. Ano, rozuměli si a jiskra přeskakovala jedna radost, ale to přece nic neznamená. Nebo přece…? Willemovi příliš pozdě dochází, že v této holce ztratil něco naprosto zásadního. A zdá se, že je moc pozdě to napravit.

Největší příběh, který byl kdy vyprávěn
10.03.2015

Největší příběh, který byl kdy vyprávěn

Říká se, že Ježíšův příběh je největší příběh v dějinách. Je to příběh o přátelství, o lásce, jakož i o nenávisti a o zradě. Žádný příběh v historii lidstva nebyl zpracován tolikrát a tolika rozličnými způsoby jako příběh Ježíše Nazaretského. A fascinuje nás i dnes, po více než dvou tisících letech.

Jidášovi lidé mezi námi
06.03.2015

Jidášovi lidé mezi námi

Had z Ráje, Kain a Jidáš. Co když byli tihle ti dobří, zatímco Adam, Ábel a apoštolové ti zkažení? Že je to neškodná teorie pár příznivců konspiračních teorií? Heather Kennedyová si to myslí také. Dokud jí nezačne jít o život.