Recenze

Jak dobře znáte své děti?
02.10.2014

Jak dobře znáte své děti?

Sebevražda? Amelia byla bezproblémové dítě, studentka s výborným prospěchem a několika zájmovými kroužky, mezi spolužáky nijak zvlášť oblíbená, ale taky proti ní nikdo nic neměl. Podle všeho s nikým nechodila a zatím ji víc než kluci zajímaly knihy. Proč by se zabíjela?

Budoucnost? Víme, jaká bude.
26.09.2014

Budoucnost? Víme, jaká bude.

Dovedete si představit, že vaše auto řídí samo? Nebo že se přesouváte třeba z Brna do Prahy autobusem bez řidiče? Nebo že máte k nedělnímu obědu grilované šváby a dokonce si na nich opravdu pochutnáváte, nebo že se vás lékař zeptá, zda byste radši zplodili holku nebo kluka a zda radši modré oči nebo zelené? Nebo že máte na krku žalobu za porušování práv vašeho psa?

Zpívej, holčičko, zpívej, o bolesti i o lásce
23.09.2014

Zpívej, holčičko, zpívej, o bolesti i o lásce

Mexiko. Co si pod tím představíte? Divokou přírodu, krásu žen, historické památky, nebo se vám jako první vybaví drogové kartely a násilí?

Volání třetího hlasu
23.09.2014

Volání třetího hlasu

Když se objevil Skočný příliv, u fanoušků severského krimi to vyvolalo rozruch – v tom nejlepším slova smyslu. Dnes manželské duo Börjlindových přichází se svým pokračováním, jehož název možná není tak matoucí, ale který stejně jako titul předchozí knihy vyvolává to napjaté mrazení na zátylku. To vám totiž na krk dýchl třetí hlas!

Kde je Victorie Bergmanová?
22.09.2014

Kde je Victorie Bergmanová?

Stockholmem stále prochází strach. Jeanette Kihlbergová pokračuje v pátrání po tom, kdo brutálním způsobem vraždí děti chudých přistěhovalců, ale pořád bez úspěchu. Dokud si Vraní dívka za své oběti vybírala cizí děti, mohla komisařka Jeanette Kihlbergová jakž takž spát, ale teď byl unesen i její syn Johan.

Finské léto lásky
18.09.2014

Finské léto lásky

„Piki byla tehdy nejuznávanější lesba v celých Helsinkách.“

Vražda ve vánočním balení
16.09.2014

Vražda ve vánočním balení

Blíží se Štědrý den a kanadská vesnička Three Pines je zachumlaná do třpytivých sněhových závějí. V ulicích voní svařené víno a skořicové preclíky, lidé na poslední chvíli shánějí dárky pro své blízké a setkávají se na kus řeči. V ulicích zní smích a koledy.

Zázrak čeká na každého z nás
12.09.2014

Zázrak čeká na každého z nás

Nový Green. Úplně magické slovní spojení. A opravdu je v čemsi vždycky nový. Dopřeje nám všechno, co na jeho knížkách milujeme, a přidá něco navíc.

Hercule Poirot opět udivuje logikou
12.09.2014

Hercule Poirot opět udivuje logikou

V padesátce zemí v osmadvaceti jazycích se v úterý představil v dalším příběhu slavný belgický detektiv Hercule Poirot. Pravda, jeho duchovní matka Agatha Christie (1890–1976) ho v knize Opona: Poirotův poslední případ vydané rok před svým skonem nechala zemřít, ale její vnuk Mathew Prichard souhlasil s pokračováním. Autorkou knihy Vraždy s monogramem je Sophie Hannahová. Vznik příběhu, umístěného do Londýna i dalších britských míst v únoru 1929, je spojen se sympatickou historkou.

08.09.2014

Láska jako droga

V novém románu Michaela Chabona TELEGRAPH AVENUE jde o muziku, kung-fu filmy, černošskou komunitu, ale hlavně o otce a syny. Americký spisovatel Michael Chabon získal v roce 2001 Pulitzerovu cenu za román Úžasná dobrodružství Kavaliera a Claye, jenž je od začátku do konce holdem popkultuře postavené na hrdinech, konkrétně na komiksových hrdinech. Chabonova nejnovější próza Telegraph Avenue – v bravurním překladu Olgy Walló ji právě vydává Odeon – zase stojí a padá s muzikou, s černošským soulem, funky a jazzem. V jejím centru stojí „církev gramodesek, vinylová církev“. Svatostánek tu tvoří starý obchod s deskami, který vlastní dva kamarádi Nat a Archy, ne nepodobní Kavalieru a Clayovi.