Recenze

Tearling se koupe v krvi
08.09.2014

Tearling se koupe v krvi

Kelsea svou matku nikdy neviděla a moc toho o ní neví. Vlastně jen to nejpodstatnější – byla to královna a je dávno mrtvá. Na trůně se už nějaký čas povaluje její bratr, Kelsein strýc, poživačný zbabělý muž. A nejspíš se mu nebude chtít opouštět své teplé místečko...

Jak jsem četl Papírová města
04.09.2014

Jak jsem četl Papírová města

My, kdo pracujeme v nakladatelství, musíme být stále napřed. Knihu obvykle čteme s dvouměsíčním předstihem, abychom ji stihli zkontrolovat, napsat k ní doprovodné texty a připravit propagaci. Nevýhodou je, že si o knížce nemáme s kým popovídat, protože ji čteme jako jedni z prvních. A když už titul konečně vyjde a lidi o něm mluví, my jsme už zase dál, u knih, které ještě nevyšly.

Papíroví lidé v papírovém světě
03.09.2014

Papíroví lidé v papírovém světě

Quentinu Jacobsenovi, který je spíše známý pod přezdívkou Q, zbývá poslední týden na orlandské střední škole. Měl by se připravovat na maturitu a na poslední testy, místo toho je ale vtažen do dobrodružství, které mu změní život.

Nejkrásnější obraz na světě
02.09.2014

Nejkrásnější obraz na světě

Může umění obrátit život člověka vzhůru nohama? Dozajista ano. Tajemný úsměv Mony Lisy nedává spát odborníkům už celá staletí. Obraz Doriana Graye zajistil vyobrazenému muži věčné mládí, ale způsobil i jeho smrt. A pak je tady Střed světa…

Spásná síla lásky
01.09.2014

Spásná síla lásky

když se řekne román o lásce, každý si představí něco trochu jiného. Někdo příběh s krásnými hlavními postavami i prostředím, někdo vášněmi nabitou knihu s několika dramatickými okamžiky, někdo si představí Romea a Julii a někdo zase knihu Láska je jen slovo. Názory na romány o lásce se liší, nikdo by si ale jistě nepředstavil příběh, který je zasazený doprostředka války.

01.09.2014

Krátké procházky s Annou

„Začalo to u něčeho nepodstatného. U malého zrnka,“ začíná jedna z povídek v knize Mapa Anny. A tuhle větu lze vztáhnout na celou sbírku. Kromě toho, že se všech deset povídek točí kolem vztahů (zpravidla nešťastných či komplikovaných), mají totiž společné i to, jak jsou minimalistické.

Hayesova nebezpečně pravděpodobná fikce
28.08.2014

Hayesova nebezpečně pravděpodobná fikce

John Irving jednou řekl, že psát film je jako plavat ve vaně a psát román je jako plavat v oceánu. K tomu Terry Hayes, který má své zkušenosti s oběma formami, vtipně poznamenává, že každopádně důležité je udržet se nad vodou.

Když rozum mluví a srdce neposlouchá
26.08.2014

Když rozum mluví a srdce neposlouchá

Představte si, že nemáte skoro nic, jen zodpovědnost nad svým malým bráchou. Rodiče vám zahynuli při autonehodě a ten malý špunt vám zůstal na krku. A vy jste za to rádi, vždyť je to vlastně všechno, co máte. A pak si představte, že vám osud do cesty přihraje dívku. Dívku, jakou byste hledali jen ve svých snech.

Co chceš v životě dokázat?
25.08.2014

Co chceš v životě dokázat?

Co chceš v životě dokázat? Tak jednoduchá otázka. A tak těžko se na ni hledá odpověď. Přitom když jsme byli malí a dospělí se nás ptali, co chceme dělat, až budeme velcí, s naprostou jistotou jsme to věděli.

Můj soused je nacista!
25.08.2014

Můj soused je nacista!

Pětadvacetiletá Sage Singerová nemá ráda lidi. Tedy, ne že by je nenáviděla, prostě se jim vyhýbá. Její tvář hyzdí ošklivá jizva, která poutá nežádoucí pozornost, proto jí její práce v pekárně vyhovuje. Pracuje v noci, ve dne spí, takže s mnoha lidmi do kontaktu nepřijde.