Recenze

21.01.2013

Mezi realitou a kýčem

Vyprávění se někdy dostává nebezpečně blízko hranici sentimentálního kýče, upřímnost autorčina gesta je však uvěřitelná. S dílem francouzské spisovatelky Delphine de Viganové (1966) se čeští čtenáři mohli seznámit již v roce 2011, kdy nakladatelství Odeon vydalo hned dvě její prózy: No a já a Ani později, ani jinde. Nejnovější kniha, jejíž překlad Odeon českým čtenářům nabízí, je výrazně autobiografická a její základní tón udává nejen titul - Noc nic nezadrží -, ale i zvolená úvodní citace francouzského abstrakcionisty Pierra Soulagese, známého využíváním světelných odrazů černé barvy: „Mým nástrojem už nebyla čerň, ale to tajné světlo vzešlé z černi.“ Autorka se svým vyprávěním přidává ke dlouhé řadě literárních textů vyrovnávajících se s osobností, která je pro každého z nás určující, tedy s matkou.

Ostré předměty: Nečekejte žádný obyčejný thriller
16.01.2013

Ostré předměty: Nečekejte žádný obyčejný thriller

Mezilidské vztahy mívají daleko k dokonalosti. Vztahy rodinné tím méně. Jde totiž o pouto, které není možné přerušit, vymazat, zbavit se ho a zapomenout, když něco právě neklape. I kdybyste utekli na opačnou stranu zeměkoule, vaše matka bude pořád vaše matka.

Růžový přístav je poselstvím naděje
16.01.2013

Růžový přístav je poselstvím naděje

Tohle není o žebříčcích, debutech, jednorázových bestsellerech. Debbie Macomberová je prostě jednou z nejpopulárnějších spisovatelek současnosti. Celosvětově.

Jste připraveni na Robokalypsu?
15.01.2013

Jste připraveni na Robokalypsu?

Lidé jsou na svých elektronických hračkách čím dál tím víc závislí. Bez mobilu, notebooku, čtečky knih nebo všudypřítomné wi-fi si už život nedovedeme představit. Co by se stalo, kdyby se televize, robotičtí sluhové a mechanické stroje z továren ze dne na den rozhodly, že už je nebaví sloužit svým stvořitelům a že lidé naší planetě spíš škodí, než pomáhají?

Lincoln: druh vyhynulého politického génia
15.01.2013

Lincoln: druh vyhynulého politického génia

Vysokou postavu Abrahama Lincolna už dnes – téměř 150 let po jeho smrti – halí mračna mýtů (viz loňské filmy Abraham Lincoln: Lovec upírů a Abraham Lincoln vs. Zombies) a patriotického zbožšťování (viz jakýkoliv jiný film nebo knihu). Všichni už téměř zapomněli, že to, co z Lincolna udělalo významného muže, nebyl atentát ve Fordově divadle, nýbrž výborný cit pro politiku a obratné manipulování s lidmi kolem sebe.

Doplňte chybějící kousek Istanbulské mozaiky!
15.01.2013

Doplňte chybějící kousek Istanbulské mozaiky!

Istanbul je město mnoha kontrastů. Napůl v Evropě, napůl v Asii. Kdysi to byla východní bašta křesťanství, dnes jej ovládají muslimové. Vědec Sean Ryan tam odjíždí s velice rozporuplnými pocity. Jeho kolegu Aleka v Istanbulu kdosi chladnokrevně sťal a video umístil na internet. Je na něm, aby zjistil proč.

Jak asi bude vypadat třetí světová
15.01.2013

Jak asi bude vypadat třetí světová

„Každý člověk má dvojici malých, bílých očí, které se neustále otevírají, zavírají a rejdí sem tam. Bez přestání se jim zdvihá a klesá hruď. A pořád se maličko kývou, jak jejich svaly provádějí vyrovnávací pohyby, které jim umožňují chodit po dvou nohou. Všechen ten pohyb mě znejišťuje.“

Smích a pláč těch, jimž hvězdy nepřály
15.01.2013

Smích a pláč těch, jimž hvězdy nepřály

„Chodila jsem do podpůrné skupiny ze stejných důvodů, z kterých jsem předtím dovolila zdravotním sestrám s pouhými osmnácti měsíci postgraduálu, aby mě otrávily chemikáliemi s exotickými názvy: chtěla jsem udělat rodičům radost. Jenom jedna věc je totiž horší než šinout si to v šestnácti do kytek s rakovinou, a to je mít dítě, které si to šine do kytek s rakovinou.“

Jedno slabé místo jedné silné ženy
15.01.2013

Jedno slabé místo jedné silné ženy

Říká se, že historii z větší části vytvářeli muži. A mnoho uvědomělých žen si v současnosti stěžuje, že příslušnicím slabšího pohlaví se během našich dějin nedostávalo možností projevit se, vyzkoušet své možnosti a dokázat, že jejich místo není jenom u plotny. Avšak ti, kteří se dějinám opravdu věnovali, vědí moc dobře, že by se našla spousta výjimek…

02.01.2013

Marsé ví, že štěstí je třeba hledat

Kaligrafie snů je název loni vydaného románu katalánského a španělského prozaika Juana Marsého. Jako 134. svazek ho nabídl editor Jindřich Jůzl ve Světové knihovně Odeonu. Maličko tím porušil tradici, vždyť jako padesátý svazek vydal Marsého Ještěrčí ocásky a coby stý prózu Dívka se zlatými kalhotkami. Jako by tím chtěl dát najevo, že literatura není automat, který lze zmáčknout a vypadne hodnota, nýbrž má své taje a kouzla, jež musí čtenář vnímat v ten pravý čas. Přitom by se mohlo zdát, že v případě Kaligrafie snů není mnoho co odhalovat.