Rozhovory

Lisa Anselmová
25.07.2017

Rozhovor s Lisou Anselmovou

Po přečtení knižní novinky Život v Paříži od Lisy Anselmové, rodilé Američanky nyní žijící ve Francii, jsem se zamýšlela, co vedlo spisovatelku k napsání této knihy. Odpověď je jednoduchá, námět je čerpán z životních etap, tak, jak je prožívá sama spisovatelka. Na papír přenáší své osobní pocity, myšlenky, potřeby a způsob života. Co ji může při psaní překvapit? Má motivaci psát o své postavě, někdy není jednoduché se rozhodnout pro konkrétní volbu, přesto život v Paříži zvládá a začíná i přímo ovlivňovat své přátele.

Marsons_portrét
05.12.2016

Angela Marsonsová: "Pod stromeček chci blok a tužky!"

Angela Marsonsová se narodila ve střední průmyslové části Anglie, která nesvádí zrovna k psaní romantických komedií. Vyzkoušela si žánr společenského románu, vydala dvě knihy vlastním nákladem, ale pak ji napadlo napsat detektivku. První dva případy Kim Stoneové zaznamenaly v Británii ohromný úspěch, prosadily se i ve světě a vynesly autorce smlouvu hned na několik dalších pokračování. Po úspěchu prvního dílu NĚMÝ KŘIK přichází do Česka román ĎÁBELSKÉ HRY.

Gottwald se mi kreslil skvěle, nejhorší byl Suchý, říká autor komiksu o českých dějinách
26.10.2016

Gottwald se mi kreslil skvěle, nejhorší byl Suchý, říká autor komiksu o českých dějinách

Nic takového tady ještě nebylo. Na pulty českých knihkupectví se dostala kniha Obrázky z moderních československých dějin, která mapuje naši historii od roku 1945 do roku 1989. Knihu napsal Jiří Černý a nádhernými ilustracemi doprovodil Lukáš Fibrich. A právě s ostříleným výtvarníkem Lukášem Fibrichem jsme si o knize povídali.

Autorka Copaté mámy: „Porod jsem nepřikrášlovala.“
23.09.2016

Autorka Copaté mámy: „Porod jsem nepřikrášlovala.“

Rozhovor s Barborou Bečvářovou, autorkou novinky Copatá máma, vznikal ještě před vydáním, kdy nebylo jasné, jak bude kniha přijata a jak se k ní postaví čtenáři. Je proto plný těšení, ale zároveň taky se špetkou nervozity, protože každý autor si přeje, aby se jeho „dítkům“ dobře dařilo. Jak kniha od české spisovatelky vznikala? A kolik knih z YOLI Barbora Bečvářová přečetla? Čtěte dál!

PSST! Frederick Forsyth vypráví o své špionské kariéře
06.09.2016

PSST! Frederick Forsyth vypráví o své špionské kariéře

Jméno Fredericka Forsytha zná celý svět coby autora bestselleru Den pro šakala a dalších špionážních thrillerů. Když ale loni spisovatel prozradil, že jeho geniální zápletky a věrný popis zákulisí tajných služeb vycházejí ze skutečnosti, byl to poprask. O své tajné kariéře v MI6 nyní Forsyth vypráví v knize Vypravěč: Vlastní životopis.

„Tohle není apríl!“ Vítěz Literární ceny Knižního klubu nevěřil, že vyhrál
05.09.2016

„Tohle není apríl!“ Vítěz Literární ceny Knižního klubu nevěřil, že vyhrál

Vyhlášení vítěze Literární ceny Knižního klubu každoročně provází šuškání, šeptanda a napětí. Vítěz je totiž až do posledního okamžiku držen v tajnosti. Ovšem ještě v den vyhlášení jsou odhaleny plakáty, vítěz poskytuje rozhovory a takřka přes noc se tak i dosud neznámý pisálek stává literární hvězdou. Osmatřicetiletý Patrik Girgle, který vyhrál 21. ročník, je při našem setkání usměvavý a v dobré náladě. Přečtěte si, co říká o své punkové novele Vertigo a co vzkazuje účastníkům dalšího ročníku!

PSALA JSEM, ABYCH UTEKLA Z REALITY, PŘIZNÁVÁ VERONIKA HÁJKOVÁ
02.09.2016

PSALA JSEM, ABYCH UTEKLA Z REALITY, PŘIZNÁVÁ VERONIKA HÁJKOVÁ

Veronika Hájková je mimořádně sympatická dáma. Lásce ke psům zasvětila svou práci – pracovala na televizním pořadu Chcete mě? kde nechtěným zvířatům hledala nové páníčky. Také její literární debut Pes ve městě vyprávěl humorné příběhy, které nejspíš budou dobře povědomé všem majitelům čtyřnohých mazlíčků. V září se do knihkupectví dostala druhá kniha Veroniky Hájkové Všechny ženy ve mně. My jsme si se spisovatelkou sedli a o knihách (nejen jejích) si krátce popovídali…

Anders de la Motte: „UltiMatum jako nejlepší thriller roku? Pocta a výzva zároveň!“
22.08.2016

Anders de la Motte: „UltiMatum jako nejlepší thriller roku? Pocta a výzva zároveň!“

Dělat rozhovor s Andersem de la Motte je vždycky radost. Jeho odpovědi hýří vtipem a člověk nikdy neví, co přijde dál. Tento rozhovor vznikal během horkých letních dnů a ta pohodová atmosféra z něj úplně čiší. UltiMatum, které česky vychází v posledním srpnovém týdnu, získalo cenu za nejlepší švédský thriller roku, Anders je však stejně v pohodě jako vždycky. Následující rozhovor proto spíš připomíná spíš rozhovor s kamarádem než s jednou z největších hvězd současné severské krimi!

ROZHOVOR S PŘEKLADATELKOU: „S Rainbow Rowellovou jsme si sedly.“
10.08.2016

ROZHOVOR S PŘEKLADATELKOU: „S Rainbow Rowellovou jsme si sedly.“

Jejich jméno nekřičí z titulní stránky. Musíte po něm pátrat v tiráži na začátku nebo na konci knihy. Přesto by bez nich kniha vyjít nemohla. Řeč je samozřejmě o překladatelích. Pokud máte doma výtisk knihy Eleanor a Park nebo Fangirl, možná už jste jméno Jany Kunové zaregistrovali. Pokud ne, seznamte se! Nedej se vychází 5. srpna a dvorní překladatelka Rainbow Rowellové souhlasila, že nám u té příležitosti zodpoví pár dotěrných dotazů…

MARY LOUISE KELLYOVÁ: SPISOVATELKA, KTERÁ VYHLEDÁVÁ NEBEZPEČÍ
01.08.2016

MARY LOUISE KELLYOVÁ: SPISOVATELKA, KTERÁ VYHLEDÁVÁ NEBEZPEČÍ

Mary Louise Kellyová strávila přes dvě dekády cestováním po světě a natáčením reportáží. Coby novinářka pro americké rádio NPR a britskou stanici BBC byla v Perském zálivu i v zapadlých barech v irském Belfastu. Byla v Bruselu v den, kdy tam došlo k teroristickému útoku a Paříž zná jako svoje boty. Psala o terorismu i o jaderných zbraních, věnovala se ale i lokálnímu útulku pro zvířata, když pracovala v georgijském deníku The Atlanta Journal-Constitution. Její bestsellerový román Kulka právě vychází v češtině. Příběh samotné autorky by taky vydal na pořádně dobrodružnou knihu!