Rozhovory

03.05.2011

Dejme si na islám pozor

Rozhovor s AYAAN HIRSI ALÍ, prominentní aktivistkou a autorkou, která se vzepřela své islámské stigmatizaci, byla nizozemskou poslankyní a napsala bestseller, který vyšel i v češtině.

02.05.2011

Svedl jsem agentku StB

Takhle nějak jsem si představovala barona Prášila. Až na to, že si spisovatel Frederick Forsyth vymýšlí jen zřídka. Prožil státní převrat v Africe, chodí na kafe se špiony a na komunistické Českoslovenko má dokonce jednu milostnou vzpomínku.

29.04.2011

Dvoustý svazek edice bude zase patřit J. Marsému

Jsou knižní edice, které lze bez nadsázky označit za literární pokladnice. U nás mezi ně bezesporu patří edice Světová četba, kterou vydával Odeon (vyšlo téměř 600 svazků). Znovu oživený Odeon na tuto edici navázal značkou novou - Světová knihovna. První titul vyšel v září 2000. Téměř přesně za deset let - v září 2010 - již počet svazků edice čítal rovných sto. Jindřich Jůzl, šéfredaktor Odeonu, se svěřil s rychle uplynulým vydavatelským časem i budoucností úspěšné edice.

21.04.2011

Don DeLillo

Podle amerického prozaika technologie náš svět smršťují Kniha ke mně musí sama přijít, říká o způsobu své tvorby.

18.04.2011

Jedenácté září v nás zůstalo, říká hvězda Festivalu spisovatelů

Klíčové romány psal Don DeLillo o studené válce, J. F. Kennedym a terorismu. Přesto tvrdí, že není politickým autorem. V Česku je poprvé. Don DeLillo (nar. 1936) patří k nejslavnějším současným americkým spisovatelům, ale na veřejnosti vystupuje zřídka. Záměrně: nerad mluví o sobě, nerad se fotografuje, nerad podstupuje autorská čtení. Nepůsobí ostýchavě, ale myslí si, že za spisovatele má mluvit jeho dílo. Přesto DeLillo přijel na Festival spisovatelů Praha, který začal o víkendu, zjevně dobře naladěný. Po dlouhých jednáních souhlasil se dvěma autogramiádami a dvěma pořady. V prvním rozhovoru, který v Česku poskytl, vypráví o tom, jak se Amerika změnila po 11. září 2001 a jak celé jeho dílo ovlivnil atentát na prezidenta J. F. Kennedyho.

29.03.2011

Mladí Američané nechtějí dospět

Americká autorka CLAIRE MESSUDOVÁ, proslavená románem Císařovy děti nemají šaty, považuje New York za provinční. Alespoň to tvrdí v rozhovoru, jenž vznikl při její návštěvě Prahy. Claire Messudová se narodila roku 1966 alžírskofrancouzskému otci a kanadské matce. Rodina se hodně stěhovala (Kanada, Austrálie), dceři však umožnila elitní vzdělání (Yale, Cambridge). Během studií v Británii se Messudová seznámila se svým budoucím mužem, literárním kritikem Jamesem Woodem, s nímž a se dvěma dětmi nyní žije poblíž Bostonu. Její čtvrtá próza, Císařovy děti nemají šaty, se probojovala do seznamu nominací na prestižní Booker Prize a podle listu New York Times patřila mezi deset nejlepších knih roku 2006. Česky vyšla o dva roky později.

07.03.2011

Byla jsem poslední láska Arnošta Lustiga

Objevovala se v jeho knihách, byla múzou Arnošta Lustiga. MARKÉTA MALIŠOVÁ. Spisovatel sám ji nazýval bohyní i nádherným zoufalstvím a přiznával, že je do ní zamilovaný. Jsem zamilovanej. Je to tak krásný, že všechno ostatní se zmenší do velikosti špendlíkové hlavičky, řekl Arnošt Lustig měsíc před smrtí pro Magazín DNES. „Když jsi zamilovaný, kam se hrabe rakovina.“ Kdo byla ta Ona s velkým O, o které mluvil ve svých čtyřiaosmdesáti letech jako o své bohyni? Kdo byla žena, co opětovala spisovatelovu lásku a učinila ho tak šťastným, že si nepřipouštěl ani zlou nemoc? Odpověď je na obálkách Lustigových knih. Zasněná dívka, která se dívá z titulních stránek všech jeho posledních vydaných románů, se jmenuje Markéta Mališová. Mnoho let spolu objížděli svět s přednáškami o literatuře. Tvořili nerozlučnou dvojici: mezinárodně uznávaný literát a ředitelka Centra Franze Kafky.

04.03.2011

České ženy rády drží svá teritoria

Kateřina Janouchová je krásná a sebejistá žena, která ráda hned skočí do vody a plave. Vyzařuje z ní síla a věcnost, s níž hovoří i o choulostivých věcech beze studu a na veřejnosti. Sex pokládá za to nejzajímavější, co nás v životě může potkat. Ve Švédsku, kde spisovatelka žije od svých deseti let, je považována za odbornici právě na sex. Kromě přednáškových turné, televizních a rozhlasových vystoupení má na svém kontě dlouhou řadu knih, z nichž v Čechách jako poslední vyšla kniha s názvem Tajné sexuální fantazie švédských žen. Přesto se Kateřina Janouchová, dcera jaderného fyzika a zakladatele Nadace Charty 77 Františka Janoucha a bioložky Ady Kolmanové, do literárního povědomí zapsala jiným skandálním tématem – alkoholovou závislostí, s níž se potýkal její manžel, scénograf Robert Bohman, s kterým vychovává pět dětí. Manžel se ze závislosti vyléčil a nyní pomáhá jiným podobně postiženým a spolu se ženou provozují obchod, kde se prodávají knihy, šaty, boty i sexuální pomůcky.

04.03.2011

MIKAEL NIEMI: Levice proti pravici, Marx proti Bohu

V souvislosti s českým vydáním svého románu Muž, který zemřel jako losos navštívil Prahu švédský spisovatel Mikael Niemi (nar.1959)- Proslavil se především románem Popmusic z Vittuly z roku 2001, kterému se dostalo ocenění ze strany kritiky (prestižní Augustova cena za nejlepší švédskou knihu roku) i čtenářů (jen v samotném Švédsku dosáhl téměř neuvěřitelného třičtvrtěmilionového nákladu a byl přeložen do několika desítek jazyků, česky vyšel v roce 2003). V něm literárně zviditelnil zapadlé a do té doby i většině jeho krajanů zcela neznámé severošvédské městečko Pajala, kde se narodil a žije, i celý svůj rodný kraj Tornedalen, jehož specifikem je vzájemné prolínání tří různých kultur: švédské, finské a laponské. Niemi si ve své tvorbě potrpí na pestrost, a tak kromě próz pro dospělé píše také dětskou literaturu, poezii - a v neposlední řadě divadelní a rozhlasové hry.

27.01.2011

Arnošt Lustig: Jsem jako moucha bez křídel

Jenom ho nelitujme, to by se Arnošt naštval. Jasně, že má pátým rokem rakovinu, jasně, že má bolesti. Už jen leží v posteli, svlečený do půl těla, slabý jako nikdy dřív. Ale pořád je s ním zábava, vždyť „Lustig“ znamená v němčině „Veselý“. Arnošt Lustig bude veselý až do poslední minuty.