Rozhovory

Spisovatel na frontě - Paolo Giordano - ROZHOVOR
21.03.2016

Spisovatel na frontě - Paolo Giordano - ROZHOVOR

Píše o vztazích. Jednou v té nejintimnější rovině dvou lidí, jindy z opačného pohledu vojáků „bez soukromí“. Ital Paolo Giordano vzbudil pozornost hned prvními dvěma romány, křest své třetí knihy přeložené do češtiny přijel oslavit do Prahy.

16.03.2016

Petr Fořt varuje před extrémy - ROZHOVOR

Když si s Petrem Fořtem potřásám rukou, překvapuje mě, jak je tento starší pán hned na první pohled ve skvělé kondici. Zdravá pleť a štíhlá postava, kterou by mu mohl závidět leckterý dvacátník. Ovšem není se čemu divit, pan doktor Fořt je totiž autor hned několika publikací o zdravé výživě. Jeho kniha Aby dětem chutnalo se dostala na žebříček nejprodávanějších knih v kategorii zdraví a životní styl a dočkala se i druhého dílu.

14.03.2016

ROZHOVOR - ITALSKÝ PROZAIK PAOLO GIORDANO NAVŠTÍVIL PRAHU

Osamělost prvočísel, tak se jmenuje román italského prozaika Paola Giordana (1982), který česky vyšel loni už podruhé. Edice Světová próza nakladatelství Odeon nabídla i jeho další knihy Tělo a Čerň a stříbro.

06.01.2016

Moderní FOTR

Na svém blogu je Dominik Landsman ironický. V roli otce na rodičovské se zde stylizuje do pozice táty terorizovaného dítětem. Psaním se trefil do vkusu lidí. Na Facebooku má více než padesát tisíc fanoušků a nedávno vyšel už druhý díl jeho knížky Deníček moderního fotra. Pracoval v realitách, pak se ocitnul bez zaměstnání. O tom, zda zůstane s dítětem doma, se ženou dlouho nediskutovali, bylo to automatické. Na rodičovské dovolené přehodnotil názor na to, co všechno obnáší. „Je to těžká, stereotypní, únavná a psychicky vysilující práce,“ říká navzdory tomu, že velké výchovné ambice nemá. Cílem je, aby dítě přežilo. Aby přežil on, začal psát blog. „Vždycky jsem chtěl psát a teď jsem měl téma,“ vzpomíná. O svém synovi mluví jako o Čeňkovi, o ženě jako o Nataše. Jména jsou smyšlená. „Většina věcí je vymyšlená, byť stojí na reálných základech. Dítě, které popisuju, je hajzlík a sígr, můj syn takový není, je to nadsázka,“ říká. I celý rozhovor je nadsázka. Dominik Landsman odpovídal na velmi stereotypní otázky, které obvykle dostávají ženy.

06.01.2016

Audioknihu Podvolení načetl Igor Bareš

Pro populárního herce Igora Bareše příběh o ovládnutí Francie islámem není kontroverzní, ale varovný Kniha „Podvolení“ od francouzského spisovatele Michela Houellebecqa překvapila herce Igora Bareše, který ji načítal. A nejen proto, že to bylo jeho první setkání s románem tohoto autora.

06.01.2016

ANDERS ROSLUND& STEFAN THUNBERG

SPISOVATELÉ ANDERS ROSLUND & STEFAN THUNBERG - Made in Sweden

20.10.2015

Dominik Landsman: Dnes už nejsem naivní fotr

Mladý muž z Pardubic je jedním z těch, které proslavil dobrý nápad na internetu. Ekonom Dominik Landsman se shodou náhod ocitl před pár lety na rodičovské dovolené a o nesnesitelnosti „mateřské“ začal psát blogové zápisky. Dnes je z něj publikující spisovatel i zkušený tatínek.

16.10.2015

ROZHOVOR: Americký spisovatel Chuck Palahniuk - Tvé překrásné já

Dívka se ocitá ve spárech miliardáře, jenž na ní začne zkoušet sexuální pomůcky, aby jimi ovládl všechny ženy světa… Autorův nový román se čte jako červená knihovna, ale ve skutečnosti si z ní dělá legraci. Nejsou-li ty počty nadsazené, na čteních amerického spisovatele Chucka Palahniuka už omdlelo přes sedmdesát lidí. Může za to hlavně jeho dvanáct let stará povídka Střeva, tedy krátké vyprávění o masturbaci, které tento milovník pokleslých žánrů záměrně čte hrobovým hlasem a ve stísněných prostorech, kde posluchač nemá kam uhnout pohledem. Ta povídka se nesmí brát vážně, což platí také o Palahniukově česky právě vydaném třináctém románu Tvé překrásné já. Příběh o chudé dívce, na níž si vyšinutý miliardář začne zkoušet sexuální pomůcky, aby ovládl všechny ženy na světě, je Palahniukovou parodií na nedávnou vlnu erotických románů pro ženy v čele s Padesáti odstíny šedi.

08.09.2015

Bůh není. Proto tíhnu k Dostojevskému, říká literární vítěz

Radovan Menšík je nejmladším vítězem Literární ceny Knižního klubu (LCKK), ovšem rozhodně se nejedná o nějakého začátečníka. I do soutěže, kterou letos vyhrál, již přispěl před lety. A s jedním úspěchem se spokojit nehodlá. Zvláště když oproti jiným ročníkům porota slovy spisovatelky Terezy Brdečkové deklarovala jednomyslné rozhodnutí, že právě jeho Vedlejší pokoje jsou “to”, co nejvíc zaujme, co má největší potenciál čtenářský i umělecký. Na silné pointě a promyšlené výstavbě založený román rozhodně patří k formálně nejzajímavějším knihám, které soutěž během své dvacetileté historie nabídla. My vám nyní přinášíme rozhovor s jejím autorem.

Čtení je důležitou součástí mého života. Rozhovor s autorkou Louise Pennyovou
17.08.2015

Čtení je důležitou součástí mého života. Rozhovor s autorkou Louise Pennyovou

V říjnu letošního roku se dočkáme překladu třetí knihy od kanadské spisovatelky Louise Pennyové, která nese název Nejkrutější měsíc. Tato rodačka z Toronta žije s manželem Michaelem v malé vesničce jižně od Montrealu, kde se nachází početná česká komunita. „Jen tak mimochodem si vážím svého dobrého a přítele, Pina Maku, který do této komunity také patří,“ říká spisovatelka ověnčená několika mezinárodními oceněními a rozhlasová moderátorka a novinářka v jedné osobě. Co dalšího na sebe v krátkosti prozradila?