Rozhovory

Hrozivé sny se mi zdají dodnes, říká Severokorejec, který utekl z Tábora 14
03.10.2014

Hrozivé sny se mi zdají dodnes, říká Severokorejec, který utekl z Tábora 14

„Moje tělo je venku, ale hlava a mysl zůstávají v táboře.“ Proměna vězně lágru v lidskou bytost je dlouhá a bolestivá, popisuje v rozhovoru pro Lidovky.cz Sin Tong-hjok. Nejproslulejší severokorejský uprchlík, který se narodil v koncentračním táboře a na cestě za svobodou si prošel peklem. „Vím, že mě režim nenávidí,“ říká.Když mu bylo čtrnáct, viděl popravu své matky a­ bratra. A věřil, že bachaři ze severokorejského lágru Kaechon konají správně. Ostatně Sin Tong-hjok tehdy své blízké, kteří chtěli z tábora prchnout, sám udal. Pojem „rodina“ v nelidských podmínkách gulagů totiž už dávno ztratil význam.

Jennifer a její ženy z kukuřičných polí
25.09.2014

Jennifer a její ženy z kukuřičných polí

„Vždycky jsem věřila, že literatura může změnit svět,“ říká Jennifer Clementová a jakmile se dozvíte její životní příběh, přestane vám ta věta znít jako prázdná fráze. Tato spisovatelka vlastním slovům vdechuje život.

Jak si jeden šikovný kluk popovídal s Terrym Hayesem
22.09.2014

Jak si jeden šikovný kluk popovídal s Terrym Hayesem

Když nám čtenář Pepa napsal, že byl absolutně nadšený z knihy Já, Poutník, jenom jsme souhlasně přikyvovali – u nás v buxáckém zázemí má taky spoustu oddaných fanoušků. Když pak napsal podruhé, že oslovil autora s prosbou o rozhovor a bylo mu vyhověno, to už nám skoro vypadly oči z důlků. Ale je to tak. Tisícerý dík Pepovi – a pro vás v překladu exkluzivní rozhovor s Terrym Hayesem...

18.09.2014

Nevidím kolem žádný velký příběh

Spisovatel Marek Šindelka: O generační výpovědi nemůže být v případě právě vycházející povídkové knihy Marka Šindelky (1984) řeč - autorova zahořklost, cynismus a zároveň až homeopaticky jemné vnímání mezilidských, zejména rodinných vztahů na mě působí dojmem, jako by Mapu Anny (Odeon 2014) napsal někdo mnohem, mnohem starší.

10 nových Hemingwayů
11.09.2014

10 nových Hemingwayů

Ernest Hemingway se nám během posledních let kamsi ztratil. Nyní ho nakladatelství Odeon uvede znovu do čtenářského povědomí, v celé jeho literární velikosti – a navíc i v novém kabátu. Na okolnosti se ptáme šéfredaktora Odeonu Jindřicha Jůzla.

04.09.2014

Psát mě přiměl barvitý deník legionáře, říká Dalibor Vácha

Vítězem již devatenáctého ročníku Literární ceny Knižního klubu se stal román Červenobílá. Českobudějovický autor Dalibor Vácha v něm zúročil svůj dlouholetý zájem o československé legie a jim věnované filmy, knihy i divadelní hry. Čtenáři se tak stanou svědky velkých válečných operací navazujících na velkou válku i drobných, o nic méně krutých situací ze sklonku sibiřské anabáze. Román se věnuje šesti letům československých legií v Rusku. Dobrovolnické vojenské jednotky bojovaly v letech 1914 až 1920 na ruském území nejprve proti rakouskouherské armádě a poté proti Rudé armádě.

Píše horory, do soutěže přihlásil román o legionářích. A zvítězil
04.09.2014

Píše horory, do soutěže přihlásil román o legionářích. A zvítězil

Krátké období horkého léta 1918 posloužilo jako námět učiteli a historikovi Daliboru Váchovi pro jeho dílo, s nímž vyhrál stotisícovou Cenu Knižního klubu. Román Červenobílá dnes vychází. Středoškolský učitel Dalibor Vácha, který občas píše hororové povídky, získal včera prestižní Cenu Knižního klubu. Nikoli ovšem za horor, ale za historický román o československých legionářích v Rusku. Jmenuje se Červenobílá, podle barvy stužek, které nosili naši legionáři na čepicích. těžké bylo se od tvoření odpoutat. Nešlo přestat psát nebo nad psaním nepřemýšlet. Postavy se draly po vlastních cestách, a upřímně řečeno, sám jsem hodně dlouho nevěděl, jak se román nakonec uzavře.

13.08.2014

Rozhovor: Mám rád Klatovy i Šumavu

Hradešice – „Svoboda slova byla, je a bude, ale následky si každý musí nést sám,“ říká s oblibou Pepa Fousek (75), spisovatel, písničkář, textař a básník. Mnohé texty Fouskovi příznivci dobře znají, vždyť už před několika desetiletími zaznívaly v autorských blocích v divadle Semafor v pořadu Miloslava Šimka, později v Divadle Jiřího Grossmanna, v klubech, na rozhlasových vlnách, na pódiích naší vlasti i za hranicemi u krajanů. Přinášíme vám rozhovor, který vznikl v Hradešicích, kde jsme si připomněli letošní 10. výročí od smrti Miloslava Šimka, ikony českého humoru.

Osobnost: Anders de la Motte, spisovatel, 43 let, Švédsko
07.08.2014

Osobnost: Anders de la Motte, spisovatel, 43 let, Švédsko

Narodil jsem se na jihu, nedaleko Dánska, kde žiju i teď. Jako policista jsem se pak kvůli práci přestěhoval do Stockholmu. Tam jsem se seznámil se svou současnou manželkou. Když jsme měli děti, přesunuli jsme se zpět. Vylezu na balkon a vidím Dánsko.

Rusko se postará, abychom nezapomněli
30.06.2014

Rusko se postará, abychom nezapomněli

Se spisovatelkou Sofi Oksanenovou o přehlížení malých evropských států jejich mocnými sousedy; o tom, jak někdy bývá těžké vysvětlit cenzuru, i o vývoji na finské politické scéně. Není nenápadná. Štíhlou ženu s lennonkami a záplavou černo-fialových dredů, která se i v horkém dni oblékne do dlouhých černých krajkových šatů a klape po pražských kostkách vysokými podpatky, nelze minout bez povšimnutí. Jen ji okolí nejspíš považuje za excentrickou rockovou zpěvačku. Ve skutečnosti je divou severské literatury.