Rozhovory

Rozhovor s Amandou Stevensovou
23.04.2014

Rozhovor s Amandou Stevensovou

U některých spisovatelů nejdřív dlouho marně dohledáváte kontakt, pak zkoušíte štěstí přes literární agenty, a nakonec se vám třeba povede odeslat své otázky a řekněme za měsíc máte rozhovor hotový. Amandě Stevensové stačilo napsat přes Facebook, očividně se potěšila a odpovědi vrátila obratem. To ale není ani zdaleka jediný důvod, proč je nám sympatická. Přečtěte si...

23.04.2014

Byl to silný vypravěč

Překladatelka Blanka Stárková patří k těm, jejichž jméno je u českých vydání knih Gabriela Garcíi Márqueze uvedeno nejčastěji. Rozhodně byl ve 20. století jedním z nejvýraznějších a nejoriginálnějších obnovitelů románového žánru, říká Blanka Stárková o spisovateli, s jehož tvorbou strávila podstatnou část své překladatelské dráhy.

Karel IV. - Tajný deník
15.04.2014

Karel IV. - Tajný deník

Přinášíme vám rozhovor s autorem poutavého románu Karel IV. - Tajný deník, panem Josefem Bernardem Prokopem. Křest této knihy spojený s autogramiádou proběhl v paláci knih Luxor počátkem dubna a po jeho skončení vznikl tento rozhovor:

Magda Váňová a Babí léto....
07.04.2014

Magda Váňová a Babí léto....

Pro čtenáře je opět zážitek, mít v ruce novou knihu Magdy Váňové a poprvé si ji přečíst. S Babím létem, které právě vyšlo, to platí trojnásobně. Kniha obsahuje tři novely odehrávající se ve zvláštním čase návratu posledních letních dnů, ale každá má svůj vyhraněný příběh a zvláštní smysl. Osobitější slova o Babím létě jsme získali přímo od autorky.

Erik Axl Sund: Vraní dívka je o brutalitě, která nás děsí
13.03.2014

Erik Axl Sund: Vraní dívka je o brutalitě, která nás děsí

Rozhovor se švédskou dvojicí Erik Axl Sund, jejíž krvavý bestseller Vraní dívka vstoupil i na český knižní trh s nálepkou "Jen pro silné povahy". Většina brutalit je totiž páchána na malých dětech. Rozhovor - Jerker Eriksson a Håkan Axlander Sundquist vystupující pod společným pseudonymem Erik Axl Sund napsali společně hodně drsnou detektivku Vraní dívka, která je plná velmi krvavých a násilných scén. Kniha pobuřuje většinu čtenářů o to víc, že většinu brutalit páchá hlavní záporná postava na malých dětech. Podle autorů to byl od začátku záměr, chtějí tak překazit své rodné zemi pověst mírumilovné země. "Švédsko se tváří, jak moc je důležité. Přitom je to zapadákov poblíž severního pólu, navíc s naprosto nezaslouženě dobrou pověstí. Chceme tenhle klam uvést na pravou míru. Zároveň přiznáváme, že je Vraní dívka fikce a každý ji může interpretovat po svém," říkají Erik Axl Sund.

Rozhovor se spisovatelkou Lizou Marklundovou
12.03.2014

Rozhovor se spisovatelkou Lizou Marklundovou

Podařila se nám krásná věc. Jeden čtenář nám napsal, že se mu moc líbí romány Lizy Marklundové a moc rád by s ní udělal rozhovor. Nepomohli bychom mu nějak? Za pokus to rozhodně stálo!

„Jedná se o koníček, který je hodně návykový,“ říká o psaní Karolina Limrová.
03.03.2014

„Jedná se o koníček, který je hodně návykový,“ říká o psaní Karolina Limrová.

Rodačka z Ústí nad Labem se dostala do širšího podvědomí českých čtenářů především díky fantasy románům – Dvě zrcadla a Dva meče, jež oba vydalo nakladatelství Host. Dřívější zprávařka v Českém rozhlase se již nějakou dobu věnuje psaní příběhů na svých stránkách. Letos v únoru se na pulty knihkupectví dostalo jedno z jejích nejlepších děl – Kukačka, které díky nakladatelství Ikar spatřilo světla obchodů v paperbackové formě v Edici do kabelky.

Hugh Howey: nenápadný autor bestselleru
13.02.2014

Hugh Howey: nenápadný autor bestselleru

Hugh Howey je autor bestselleru, ale na první pohled byste to do něj neřekli. A tak se mu to líbí.

Vrťapka je moje srdcová záležitost
27.01.2014

Vrťapka je moje srdcová záležitost

Ilustrátor, spisovatel a „otec“ komisaře Vrťapky Petr Morkes ukázal, že u literatury není vždy nutné dělat kompromisy, že se jedna kniha může stát skvělým společníkem malých i velkých a že čtení rozhodně není nuda.

03.01.2014

KREV A MUCI

Příběh kluka z gymplu, co má obří přirození, a vůbec se tím nechlubí. Überpenis mu ale řádně přeorá život, a ne jen jemu. Autor a překladatel komiksu, scénárista a novinář (Tedy náš potentnější kolega) Darek Šmíd vydal svoji prvotinu - novelu Superpérák, je v ní napětí, filozofie, skládky, krev a další tělesné tekutiny, takže čisté noirové porno, taky zrada a pomsta, ponížení a vykoupení, dějové linky se splétají do nádherně pulzujícího biče s pořádně vypráskaným koncem, zhtli jsme to na jedno celodenní posezené a pak se vydali za Darkem.....